Ola tel. 663-903-601

Konrad tel. 609-825-701

Sprawdź nas:

Sklep

06 marca 2023

ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA A LĘK I ROZWÓJ.

Trenujesz siłę, wytrzymałość, moc, technikę a dlaczego by nie trenować świadomości ciała?

I co ma wspólnego świadomość ciała z lękiem i rozwojem ?

Na początek jeszcze kilka słów wstępu. Obserwując środowisko wspinaczy można zauważyć w uproszczeniu dwie grupy ludzi: tych którzy się boją i są ostrożni i tych co uwielbiają adrenalinę i wyzwania. W skrócie możemy ich nazwać OSTROŻNI i ODWAŻNI.

Czym się charakteryzują?

Ostrożni, często mają większy lub mniejszy lęk wysokości lub przestrzeni, lubią mieć wszystko pod kontrolą, ściskają za mocno chwyty, lubią góry, przyrodę, nigdy nie wspinają się na maksa, wybierają łatwe drogi, wolą wziąć blok niż zaryzykować, dla zasady nie odpadają, nie lubią rywalizować.

Odważni, wysokość lub przestrzeń nie robi na nich wrażenia, lubią wyzwania i trudne drogi, odpadnięcia nie są dla nich problemem, lubią ciężkie wymagające treningi,  chętnie rywalizują.

Co praca nad świadomością ciała da poszczególnym grupą?

Zanim odpowiem na to pytanie, przedstawię w jaki sposób może się przejawiać świadomość ciała: wspinając się, robiąc rozgrzewkę, ćwicząc, wiesz gdzie jest twój środek ciężkości, czy masz aktywne pośladki i brzuch, wiesz jak aktywować łopatkę i gdzie jest mięsień poprzeczny brzucha, twoja postawa ciała w ciągu dnia jest prawidłowa lub do niej dążysz (wiesz jaka ma być prawidłowa), wiesz jakie masz ograniczenia w ciele ( np.: rotacje w biodrach, sztywność w stawie skokowym) i pracujesz nad nimi. Słuchasz ciała, jak jest zmęczone lub cię coś boli to odpuszczasz lub robisz lżejszy trening,  świadomie oddychasz.

Wspinając się  ze świadomością ciała OSTROŻNI zyskują większe poczucie bezpieczeństwa (prawidłowa pozycja mniej męczy, daje możliwość odpoczynku podczas wspinania), w związku z tym nie ściskają tak mocno chwytów i oszczędzają tym więcej energii. Dzięki temu będą mogli próbować trudniejsze drogi, na które wcześniej nie mieli „siły”. Przeniosą poczucie bezpieczeństwa do poczucia ciała a nie czucia chwytu. Skupienie uwagi na robieniu kolejnego ruchu, stawianiu precyzyjnie stóp, zabierze  uwagę z tego co jest dookoła, łatwiej i przyjemniej będzie się wspinać.

Nie chodzi o to żeby osoba OSTROŻNA stalą się nagle odważna i zacięta ale żeby pracowała nad swoimi słabymi stronami jakim jest nadmierny lęk (zastanów się z czego wynika) i chęć kontrolowania wszystkiego.

ODWAŻNYM świadomość ciała pomoże przenieść ich na level wyżej (a raczej cyfra wyżej). Wspinając się na trudnych drogach już mały drobiazg ma znaczenie, ułożenie stopy pod innym kątem, w innym miejscu na stopniu, to może mieć   znaczenie czy zrobisz  drogę a nie to czy masz za mało siły czy wytrzymałości. Trenując ciężko nad siłą i wytrzymałością nie marnuj tego wysiłku na błędy wynikające z braku lub małej świadomości ciała. Na przykład brak świadomości tego jak jest ułożone twoje ciało podczas wspinania: barki w górze, nadmiernie napięta łydka, pięta skierowana do środka. Dalej bądź odważny i zacięty w dążeniu do celu ale w swoim treningu uwzględni pracę nad czuciem ciała, będziesz mógł wykorzystać swoje możliwości w pełni.

Jeśli ten wpis był dla Ciebie wartościowy to udostępnij w mediach społecznościowych oznaczając hasztagami: #rockyourbody  #skałatwojeciało

Jeśli jesteś zainteresowany rozwijaniem świadomości ciała możesz dołączyć do sekcji lub skorzystać zajęć indywidualnych albo zapisać się na zajęcia do Michała i ćwiczyć na siłowni.

W następnych wpisach opisze kilka ćwiczeń, które będzie można wykorzystać w rozgrzewce lub treningu wspinaczkowym.

 

Ola Kryszak

WRÓĆ